Úvod » Študovňa »  Plus » Waist to hip ratio (WHR)
Waist to hip ratio (WHR)
Waist to hip ratio (WHR) index vzhodnocuje vzťah medzi pásom a bokmi. Ich vzájomný pomer je ukazovateľom toho, akým spôsobom sú v organizme distribuované, resp. ukladané tukové zásoby. Tento výpočet orientačne ukazuje, či je pomer pásu a bokov zdravý alebo či je nevyvážený. Výpočtom určuje typ postavy. Všeobecne povedané, čím je obvod pásu väčší proti objemu bokov, tým vyššie je riziko výskytu ochorení v dôsledku obezity. Je možné teda povedať, že o rizikovú postavu ide v prípade, keď obvod pásu je väčši než obvod bokov. To jednoznačne svedčí o nerovnomernom ukladaní tukov v tele. Výsledok výpočtu je v takomto prípade väčší ako 1.
Výpočet WHR
Obvod pásu:
Obvod pásu:
Obvod bokov:
Obvod bokov:
Výsledok
?
  • ženy menej ako 0,75; muži menej ako 0,85; - periférny typ postavy - tuk sa v tele ukladá predovšetkým na bokoch a zadku, pričom obvod pásu je výrazne menší. Takýto pomer pásu a bokov ukazuje na typ postavy "hruška". Tento typ postavy je bežný, z veľkej miery je geneticky podmienený a nie je označený ako zdraviu nebezpečný.
  • ženy 0,75 - 0,80; muži 0,85 - 0,90; - vyrovnaný typ postavy - optimálne rozloženie tukových zásob v tele. Tuk je v tele distribuovaný rovnomerne, avšak WHR index v tomto prípade nič nevypovedá o skutočnosti, či ide o nadváhu alebo nie. Hoci pomer pásu a bokov je vyrovnaný, nadváha môže byť značná.
  • ženy 0,80 - 0,85; muži 0,90 - 0,95; - centrálny typ postavy - tento typ postavy vykazuje ešte stále menší obvod pásu oproti bokom, však to už poukazuje na fakt, že sa v oblasti brucha hromadí viac tukových zásob, než by bolo optimálne.
  • ženy viac ako 0,85; muži viac ako 0,95; - rizikový typ postavy - v oblasti brucha sa hromadí viac tuku, než je zdravé. Tento typ postavy patrí do najrizikovejšej skupiny. V takom prípade bude zrejme vhodné sa zamyslieť nad tým, či by nepomohla zmena životosprávy a zvýšenie pohybovej aktivity.
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Kontakt
PPP    1252 / 15 / 1 - 45
APP    17
PPK    200
PPA    4
OPK    5
© 2009 - 2024 AUTOSKOLAPORTAL.SK