Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Horúčavy a kvalita ciest: Pozor na výtlky!
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Horúčavy a kvalita ciest: Pozor na výtlky!

 02.07.2019 -  Doprava -  Autoskolaportal.sk©
Poškodenie vozidla na výtlku nie je nikdy nič príjemné. Zvlášť takáto udalosť dokáže poriadne znepríjemniť život vtedy, keď sa prihodí tesne pred či dokonca už na ceste na dovolenku. Poradíme Vám čo v takom prípade robiť a ako postupovať pri vymáhaní škody.

Aj keď je leto ešte len na svojom začiatku, svojími teplotami niekde až vysoko nad 30°C už dokázalo atakovať doteraz zaznamenané teplotné rekordy. To samozrejme vplýva aj na stav ciest. Za ich údržbu a kvalitu povrchu síce nesú zodpovednosť predovšetkým ich správcovia, avšak vymôcť od nich náhradu škody býva veľmi komplikovanou a dlhotrvajúcou záležitosťou s neistým a často zamietavým výsledkom. Táto skutočnosť vyplýva zo znenia zákona o pozemných komunikáciach (cestný zákon) č. 135/1961 Zb..
§9a. Zodpovednosť za škodu, ktorá vznikla užívateľom diaľníc, ciest a miestnych komunikácií
  1. Užívatelia diaľníc, ciest alebo miestnych komunikácií nemajú nárok na náhradu škody, ktorá im vznikla zo stavebného stavu alebo dopravno-technického stavu diaľníc, ciest alebo miestnych komunikácií.

  2. Správcovia diaľníc, ciest a miestnych komunikácií však zodpovedajú za škody, ktoré vznikli užívateľom týchto komunikácií a ktorých príčinou boli závady v zjazdnosti, okrem prípadu, že preukážu, že nebolo v medziach možností tieto závady odstrániť, ani na ne predpísaným spôsobom upozorniť.

  3. Správcovia miestnych komunikácií zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov alebo v schodnosti chodníkov okrem prípadu, že preukážu, že nebolo v medziach možnosti tieto závady odstrániť ani na ne predpísaným spôsobom upozorniť.
Takéto znenie zákona dáva možnosť správcom komunikácií jednoducho sa vyhnúť zodpovednosti za takto vzniknuté škody. Stačí, keď takto poškodený úsek či len samotný výtlk označia príslušnými dopravnými značkami a zodpovednosti za škodu sa vo väčšine prípadov vyhnú.
... článok pokračuje,
avšak pre zobrazenie jeho ďalšieho obsahu sa musíte najprv prihlásiť!
Prosím, prihláste sa do svojho užívateľského účtu. Sprístupní sa Vám tak celý obsah tohto portálu!
Zabudli ste heslo?
Chcete sa zaregistrovať?
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP   397
APP   12
PPK   199
PPA   4
OPK   5
© 2009 - 2020 AUTOSKOLAPORTAL.SK