Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Od 1.10.2023 platí zákaz parkovania na chodníkoch.
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Od 1.10.2023 platí zákaz parkovania na chodníkoch.

 01.10.2023 -  Predpisy -  Autoskolaportal.sk©
Od 1. októbra vstúpila do účinnosti novela zákona o cestnej premávke, ktorá priniesla celoplošný zákaz parkovania na chodníkoch s výnimkou osobitne vyznačených miest.

Od tohto dátumu bude za porušenie zákazu parkovania na chodníku vodičom hroziť pokuta od 50 do 100 eur. Zámerom novely je oddeliť pohyb chodcov od pohybu motorových vozidiel, čím sa zvýši bezpečnosť chodcov, a zároveň sa zabezpečí lepší plynulý pohyb vozidiel na cestách.

Ako to bude ale s parkovaním na chodníkoch pred rodinnými domami? Niektorí inú možnosť ako parkovať pred domom nemajú a novela zákona im skomplikuje bežnú dennú rutinu. Negatívnu reakciu majitelia by ale nemreťaženiu existujúcich parkovísk a uličiek.

Výnimky z tohto zákazu budú samozrejme existovať. V prípade, že miestne orgány dopravy uznajú za vhodné, môže byť na niektorých úsekoch chodníkov parkovanie povolené. Tieto úseky však budú jasne vyznačené a vodiči budú musieť dodržiavať stanovené pravidlá.

Pôvodne mal zákaz parkovania na chodníkoch platiť ešte oveľa skôr. Samosprávy sa však proti tomu silno ohradili a vyžiadali si čas na prípravu. Ten trval približne dva roky.
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Kontakt
PPP    1223 / 9 / 0 - 27
APP    19
PPK    200
PPA    4
OPK    5
© 2009 - 2024 AUTOSKOLAPORTAL.SK