Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Británia dáva spaľovacím motorom od roku 2030 svoje zbohom.
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Británia dáva spaľovacím motorom od roku 2030 svoje zbohom.

 19.11.2020 -  Zaujímavosti -  Autoskolaportal.sk©
Veľká Británia zakáže autá so spaľovacími motormi skôr, ako bolo pôvodne schválené, v snahe podporiť rozšírenie používania elektrických vozidiel. Vláda počíta do roku 2030 so vznikom 250 000 nových pracovných miest v energetike, doprave a technologickom sektore.

Automobilky majú z ďalšieho urýchlenie zákazu obavy, ambiciózny podľa nich bol už pôvodný termín 2040. Nový harmonogram nebude platiť pre hybridné automobily, ktoré kombinujú elektrický a fosílny pohon. Tie sa budú môcť predávať až do roku 2035.

Johnson napísal, že vláda „investuje do elektrických vozidiel viac ako 2,8 miliárd GBP, na pokrytie krajiny nabíjacími bodmi a vytvorenie batérie s dlhou životnosťou. To nám umožní ukončiť predaj nových benzínových a naftových automobilov a dodávok v 2030. “

Ministerstvo dopravy uviedlo, že v nasledujúcich mesiacoch zverejní zelenú knihu, ktorá stanoví regulačný režim Spojeného kráľovstva pre emisie CO2 z nových vozidiel po EÚ. Uvádza sa v nej, že sa bude brať do úvahy celková efektívnosť vozového parku a tiež to, ako najlepšie dosiahnuť prechod na automobily s nulovými emisiami a na úroveň do roku 2030.

Investícia vo výške 2,8 miliardy GBP zahŕňa investície vo výške 1,3 miliardy GBP na urýchlenie zavedenia nabíjacích miest pre elektromobily „v domácnostiach, uliciach a na diaľniciach po celom Anglicku“. Vláda tiež prisľúbila granty vo výške 582 miliónov GBP pre kupujúcich vozidiel s nulovými alebo veľmi nízkymi emisiami.

Vláda sa tiež zaviazala, že v nasledujúcich štyroch rokoch vynaloží 500 miliónov libier na podporu rozvoja výroby elektromobilov vo Veľkej Británii vo veľkom množstve. Tento záväzok je súčasťou širšieho balíka 1 miliárd GBP na zvýšenie investícií do výrobných základní v Spojenom kráľovstve vrátane Midlands a North East.

V Spojenom kráľovstve sa zatiaľ v roku 2020 predalo 75 946 nových elektrických automobilov, čo predstavuje 5,5% z celkových 1 384 601 kusov. To predstavuje medziročný nárast o 168,7%, pričom trh sa rýchlo rozširuje, pretože výrobcovia rýchlo zavádzajú nové elektromobily.

Vzhľadom na pravdepodobný rast sa už niekoľko výrobcov zaviazalo ukončiť predaj čistého ICE pred rokom 2030. Spoločnosť Bentley nedávno oznámila, že od roku 2030 bude predávať iba elektromobily, zatiaľ čo Volvo sa zaviazalo ponúkať iba elektrické alebo plug-in hybridné modely od roku 2035.

"Doprava je vo Veľkej Británii najväčším zdrojom emisií CO2 - produkuje viac ako 30% z celonárodných emisií. Lenže to zahŕňa aj leteckú dopravu. Cestné vozidlá tvoria približne len 19% zo všetkých emisií vo Veľkej Británii. Elektricky poháňané vozidlá podľa štatistiky SMMT minulý mesiac predstavovala 7% z celkového objemu predaja nových vozidiel vo Veľkej Británii, "uvádza AutoWeek.

Britské združenie výrobcov a obchodníkov s autami SMMT vyzvalo v reakcii na plánovaný nútený prechod na elektrickú trakciu vládu, aby najprv vytvorila dlhodobý plán podpory nákupu batériových áut a tiež dala záväzné ciele rozvoja nabíjacej infraštruktúry. Podľa analýzy SMMT bude len do nej investovať takmer 19 miliárd eur, aby spĺňala potreby masové elektromobility na britských ostrovoch. Z aktuálnych 19 314 nabíjacích miest je potrebné sa do konca dekády dostať na 1,7 milióna a do roku 2035 na 2,8 milióna. To znamená 507 nových nabíjacích miest zriaďovaných každý deň v nasledujúcich 15 rokoch.

"Na podporu urýchlenie zákazu potrebuje koalícia politickú podporu, ktorá uvoľní ďalšie investície súkromného sektora do budovania sietí rýchleho nabíjania. V rozpočte na rok 2020 kancelár Rishi Sunak na tento účel vyčlenil vládne dotácie vo výške 500 miliónov libier, "píše AutoWeek.

Nový plán teda hovorí o posunutie dáta na začiatok roka 2030 s tým, že isté zdroje ubezpečili vládu o tom, že celá infraštruktúra už bude k tomuto dátumu pripravená.

SMMT ďalej považuje za dôležité najprv vyriešiť dva hlavné problémy elektromobilov: výrazne vyššiu cenu a výrazne nižšiu dojazd. Združenie si nechalo vypracovať analýzu, podľa ktorej tvoria elektromobily 17 percent ponuky áut na britskej trhu, avšak podiel na predajoch je len osempercentný. Podľa prieskumu, ktorý si SMMT zadalo, je 37 percent motoristov odhodlané do roku 2025 elektromobil zaobstarať, avšak 24 percent uvádza, že si nemieni auto do zásuvky kúpiť vôbec.

Taliansky denník La Repubblica navyše dodáva, že zákaz konvenčných pohonných jednotiek dovedie vlády k zavedeniu novej dane na základe najazdených kilometrov, aby vykryl stratu príjmov zo spotrebnej dane na palivo.

Predstavitelia SMMT hovoria o devastácii britského autopriemyslu. Z novo diskutovaného plánu je prirodzene nadšená ekoaktivistická organizácia Greenpeace.
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP    896 / 3 / 0 - 9
APP    11
PPK    200
PPA    4
OPK    5
© 2009 - 2022 AUTOSKOLAPORTAL.SK