Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Horúčavy: Ako vychladiť interiér auta?
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Horúčavy: Ako vychladiť interiér auta?

 26.06.2019 -  Rady -  Autoskolaportal.sk©
Klimatizácia je už dnes považovaná za standardný prvok výbavy vozidiel. Jej používanie výrobcovia automobilov uľahčili na maximum a všetko, čo je dnes potrebné urobiť, je stlačiť tlačidlo a nastaviť teplotu. Avšak kedy a v akej miere tento systém využívať tak, aby pracoval čo najefektívnejšie a bez nežiadúcich účinkov na zdravie, už nie je každému celkom zrejmé.

Ako používať klimatizáciu?
Najprv je dobré v stručnosti si popísať základný princíp fungovania klimatizácie. Chladiace médium vo forme pary je kompresorom stláčané a pretláčané do kondenzátora, kde je ochladzované a skvapalňované. Ďalej je vedené k expanznému ventilu, kde dochádza k zníženiu tlaku a chladivo sa mení z kvapalného na plynné. Následne postupuje do výparníka, kde pri endotermickom procese dochádza k absorpcii tepla z prostredia. Odparené chladivo sa nasáva späť do kompresora a celý proces sa začína odznova. Najviac elektrickej energie v tomto cykle spotrebuje kompresor a ventilátor, ktorý vháňa okolitý vzduch do kondenzátora. Z toho je zrejmé, že klimatizácia má vplyv aj na spotrebu vozidla.
Odporúčame prečítať si tiež článok: A/C - konštrukcia, princíp a údržba
Tak ako každá iná časť vozidla, aj klimatizácia si pre svoje správne fungovanie vyžaduje svoju pozornosť a pravidelnú údržbu. Síce nemá priamy vplyv na jazdné vlastnosti vozidla, ale určite významne pôsobí na schopnosti a zdravie vodiča a aj celej posádky.
Prvým krokom ako ovplyvniť spotrebu je teda zníženie zaťaženia A/C krátko po naštartovaní. Čím je vo vozidle vyššia teplota, tým viac energie je potrebné vynaložiť na jej zníženie.
Spotrebu je možné ovplyvniť ešte pred naštartovaním vozidla a zapnutím klimatizácie opatreniami, ktoré dokážu čo najviac znížiť teplotu vo vozidle:
  1. vždy, keď je to možné, je potrebné parkovať v tieni a ak sú v aute k dispozícii aj tienidlá na okná, je vhodné ich použiť,
  2. po príchode k vozidlu je potrebné najprv otvoriť všetky dvere a vozidlo poriadne vyvetrať.
Ak by zlyhali vyššie uvedené opatrenia a interiér automobilu bol stále rozhoručený, potom je dobré ešte pred zapnutím A/C na chvíľu otvoriť všetky okná a pri nízkej rýchlosti vytlačiť horúci vzduch do okolia.
Pre rýchle vychladenie interiéru sa odporúča
... článok pokračuje,
avšak pre zobrazenie jeho ďalšieho obsahu sa musíte najprv prihlásiť!
Prosím, prihláste sa do svojho užívateľského účtu. Sprístupní sa Vám tak celý obsah tohto portálu!
Zabudli ste heslo?
Chcete sa zaregistrovať?
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP   395
APP   13
PPK   199
PPA   4
OPK   5
© 2009 - 2020 AUTOSKOLAPORTAL.SK