Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » V Českej republike začali platiť elektronické diaľničné známky.
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

V Českej republike začali platiť elektronické diaľničné známky.

 01.01.2021 -  Zaujímavosti -  Autoskolaportal.sk©
Od začiatku nového roku už v Českej republike nie je možné kúpiť tradičné papierové diaľničné známky, ale staré ročné kupóny zostávajú v platnosti až do konca januára. Za české diaľnice budú motoristi odteraz platiť prostredníctvom elektronických diaľničných známok.

Papierové ročné kupóny z minulého roka zostávajú v platnosti do konca januára, takže väčšina motoristov pravdepodobne nebude potrebovať elektronickú známku do 1. februára 2021. Novú známku si však už môžu kúpiť, keďže ich platnosť môže byť odložená až o 3 mesiace, ako uviedol hovorca projektu elektronickej známky Martin Kohút.

Najjednoduchším spôsobom získania elektronickej diaľničnej známky by mal byť e-shop na webovej stránke eDalnice.cz, kde stačí zadať ŠPZ vozidla, vybrať typ elektronickej známky, nastaviť dátum začiatku platnosti a vybrať typ platby. Elektronická známka však bude k dispozícii aj na pobočkách Českej pošty a čerpacích staniciach EuroOil.

Ročná diaľničná známka v Českej republike stojí 1 500 Kč pre autá do 3,5 tony, 30-dňová známka 440 Kč a desaťdňová známka 310 Kč.

V súčasnosti však existuje kategória takzvaných ekologických áut, pre ktoré je cena diaľničnej známky polovičná. Najmä ročná známka v tomto prípade stojí 750 Kč, 30-dňová známka stojí 220 Kč a desaťdnáznamná známka stojí 155 Kč. Táto cena sa vzťahuje na vozidlá poháňané zemným plynom alebo biometánom. Na druhej strane, lpg autá platiť štandardnú sumu.

Zároveň sú tu však aj autá, ktoré sú úplne oslobodené od spoplatňovania diaľnic. Sú to automaticky elektrické autá so špeciálnou poznávacou značou – okrem elektromobilov (batéria a vodík) sú to aj plug-in hybridy s CO2 menej ako 50 g/km. To isté platí pre historické vozidlá s prideleným špeciálnym evidenčným číslom a historickým vodičským preukazom. V prípade elektrických vozidiel (alebo vozidiel s emisiami oxidu uhličitého do 50 g/km) sa výnimka z poplatkov vzťahuje aj na automobily registrované v zahraničí.

Podobne vozidlá prepravujúce držiteľov vodičského preukazu ZŤP alebo ZŤP/P sú automaticky oslobodené od poplatku. Držiteľ takéhoto preukazu však musí byť prítomný vo vozidle a musí byť preukázaný v prípade cestnej kontroly. Vozidlá používané na prepravu nezaopatrených detí, ktoré sa liečia na malígny karcinóm alebo hemoblastózu, sú tiež oslobodené. V prípade cestnej kontroly stačí predložiť lekársku správu alebo iné potvrdenie od zdravotníckeho zariadenia.

Ani elektrické vozidlá bez špeciálnej tabuľky s evidenčným číslom a vozidlá prevádzkované domami pre osoby so zdravotným postihnutím používané na ich prepravu nemusia platiť. V tomto prípade je však potrebné vyplniť príslušný formulár PDF na stránke eDálnice.cz elektronických diaľničných známok. Potom ju pošlite do určenej poštovej schránky pre agendu elektronickej diaľničnej známky alebo e-mailom na epodatelna@edalnice.cz alebo v papierovej forme s oficiálne potvrdeným podpisom na adresu Štátneho fondu dopravnej infraštruktúry (Sokolovská 1955/278, Praha 9, 190 00).

Po zakúpení elektronickej diaľničnej známky budete môcť okamžite prejsť na mýtny úsek. Keď zaplatíte, dostanete fyzické alebo e-mailové potvrdenie o kúpe s platnosťou zakúpenej známky. To určuje začiatok jeho platnosti deň a čas platby, s tým, že uplynutie platnosti elektronickej diaľničnej známky je v uvedenom dni v čase 23 hodín, 59 minút a 59 sekúnd. Ak si však zakúpite známku online bankovým prevodom, spoplatnené úseky môžete použiť až po prijatí potvrdenia o uhradení poplatku.

Ak sa rozhodnete zaplatiť diaľničnú známku vopred, v predstihu do troch mesiacov, známka samozrejme začne platiť v určený deň a to od polnoci.
Zdroj: auto.cz
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP   617/13/0 - 39
APP   13
PPK   200
PPA   5
OPK   5
© 2009 - 2021 AUTOSKOLAPORTAL.SK