Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Vodiči pozor, školáci vyrazia do ulíc v pondelok.
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Vodiči pozor, školáci vyrazia do ulíc v pondelok.

 02.09.2023 -  Rady -  Autoskolaportal.sk©
Návrat detí do škôl je náročný pre nich aj vodičov. Musia myslieť na druhých viac ako kedykoľvek predtým. Je dobré precvičiť si cestu s prvákom a dať deťom reflexné prvky.

Prázdniny sa skončili a ako každý rok, aj v tomto čase vyjdú do ulíc desaťtisíce detí. Z pohľadu vodičov je potrebné si uvedomiť, že po dvoch mesiacoch voľna nie sú tak zvyknutí na pohyb v premávke a často sú veľmi rozptýlení. Preto je potrebné byť naozaj opatrný a myslieť ideálne pre nich.

Nezáleží na tom, či malý prvák alebo dospelý tínedžer chodí do školy. Jednu vec majú spoločnú, a tou je nepozornosť. Výhodou malých detí je skutočnosť, že zvyčajne majú so sebou rodiča, ktorý bude dohliadať na ich pozornosť.

U starších školákov je však potrebné počítať so slúchadlami na ušiach, mobilmi v rukách a kamarátmi okolo. Prevádzka a bezpečnosť rozhodne nie sú ich najvyššími prioritami. Pre malé deti odborníci odporúčajú, aby si rodičia s nimi precvičili cestu do školy a pokúsili sa im vysvetliť, ako sa pohybovať na uliciach a na čo si dať pozor.

Predtým, ako sa dieťa samo vydá do školy, malo by si ju najprv precvičiť s dospelým. Rodičia musia vybrať najbezpečnejšiu trasu pre svoje dieťa a kráčať po nej, kým ju nezvládnu. Praktizujte správanie na ulici. Vysvetlite ako, kde a prečo sú semafory, na čo si dať pozor, poukážte na priechody, možnosť výjazdu vozidiel a ďalšie nebezpečenstvá.

Deti si musia byť vždy vedomé a rodičia by im mali pripomínať, že sú účastníkmi cestnej premávky. Je potrebné starať sa o seba a dodržiavať zásady a pravidlá cestnej premávky. Medzi najbežnejšie dopravné prostriedky do škôl patrí automobilová doprava s rodičmi a chôdza.

Pri prechádzaní cez cestu, dokonca aj na križovatke riadenej semaformi, je potrebné, aby sa školák vždy rozhliadol. Najprv doľava, potom doprava a opäť doľava. Sanitka alebo hasičské auto môžu prejsť okolo a ísť na miesto činu a mať prednosť. Ísť však môže aj vodič, ktorý sa rozhodne jazdiť rýchlo na poslednú chvíľu. Pre deti je to veľké riziko, deti sú často zmätené, keď vstúpia na priechod, keď sa počas prechodu rozsvieti zelená a červená. Rodičia by mali svojim deťom pripomínať, že prechod musia vždy dokončiť, aj keď stúpia na zelenú a urobia čo i len dva kroky.

Na priechode pre chodcov by sa potom mali držať na pravej strane, aby sa nezrazili alebo netlačili chodcov v opačnom smere. Deti by mali byť vždy jasne viditeľné pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Školské tašky by mali byť buď vybavené šitými reflexnými prvkami, alebo musia byť dodávané do tašky. Oblečenie by malo byť tiež doplnené reflexnými prvkami.

Najväčšie riziko je ráno, keď deti prídu do školy a po dvojmesačnej prestávke sa opäť stretnú so spolužiakmi. Pri šantení a štuchnutí môže dieťa náhle vstúpiť na vozovku. Vodiči by preto mali dávať pozor nielen na premávku na ceste pred vami, ale aj na chodníky. Je potrebné si uvedomiť, že deti jednoducho robia chyby a následky takejto chyby môže zmierniť iba včasná a správna reakcia vodiča.
Zdroj: iDnes.cz
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP    1087 / 14 / 0 - 42
APP    10
PPK    200
PPA    4
OPK    5
© 2009 - 2023 AUTOSKOLAPORTAL.SK