Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného auta?
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného auta?

 23.05.2019 -  Rady -  Autoskolaportal.sk©
Kúpa ojazdeného auta v sebe vždy skrýva aj určitú mieru rizika. Mnohokrát nadšenie a vidina výhodnej ceny potlačia opatrnosť kupujúceho až do takej miery, že sa aj svojím vlastným pričinením stane obeťou podvodníka. Ako teda postupovať a načo si dať pozor?

Cieľom tohto článku nie je výber značky či typu vozidla vzhľadom na všeobecnú spoľahlivosť, potreby, očakávania a finančné možnosti kupujúceho. Nebudeme sa zaoberať ani radami ako čo najviac ušetriť pri zjednávaní ceny a podrobnosťami kúpno-predajnej zmluvy. K týmto témam stačí podotknúť, že je nutné zachovať si vždy zdravý rozum, získať čo najviac informácii o ponúkaných vozidlách a predajcoch a samozrejme nešetriť na odbornej pomoci.
Pozornosť chceme venovať najmä predkúpnej obhliadke vozidla. Skutočný stav vozidla sa môže značne líšiť od jeho vzhľadu či prezentovaných informácií, preto je nesmierne dôležité vedieť kedy a akým spôsobom sa o ňom dozvedieť čo najviac.
K reálnemu stavu vozidla je môžné čo najviac sa priblížiť skontrolovaním nasledujúcich parametrov:
 1. kontrola dokladov, dokumentov a v nich prezentovaných údajov o vozidle,
 2. kontrola vzhľadu a vybavenia vozidla,
 3. kontrola technického stavu a jazdných vlastností vozidla.
Ešte pred samotnou fyzickou obhliadku je vhodné, aby si kupujúci vyžiadal od predajcu ŠPZ-etku a VIN číslo vozidla. To mu umožní preveriť si aspoň niektoré prezentované údaje cez online záznamy. Ak nesedia s prezentovanými, potom je jasné, že predávajúci nehrá fér už na samom začiatku. Okamžite upustiť od zámeru kúpiť auto práve od neho, je v takom prípade veľmi múdrym krokom.
Čo je môžné o vozidle overiť cez online záznamy?
 1. Orientačný odhad hodnoty vozidla, napr. TU »
 2. Či nie je vozidlo v evidencii odcudzených motorových, napr. TU »
 3. Pravdivosť údajov o vozidle a platnosť technickej a emisnej kontroly, napr. TU »
 4. Údaje o kontrole originality vozidla, napr. TU »
 5. Či nie je na vozidlo uvalené záložné právo, napr. TU »
 6. Údaje o poisťovateľovi vozidla (PZP), napr. TU »
 7. Výška registračného poplatku, napr. TU »
Ak je kontrola vozidla cez online záznamy v poriadku, potom by mal byť ďalším krokom osobné preverenie reálneho stavu vozidla. Samozrejme, najlepšie je zveriť túto úlohu odborníkovi, pretože náležitostí, ktorým je potrebné venovať veľku pozornosť je veľmi veľa a laik by im nemusel ani rozumieť ani správne vyhodnotiť. Ak sa však kupujúci z rôznych dôvodov rozhodne veriť len sebe a vykonať obhliadku vozidla sám, potom je dobré spomenúť na aké aspekty kontroly by nemal zabudnúť.
Kontrola dokladov, dokumentov a v nich prezentovaných údajov
Tu je potrebné myslieť na to, že čím viac informácií je k dispozícií, tým sa kupujúci o pravdivej minulosti vozidla dozvie viac. Nie je dobré uspokojiť sa len s údajmi uvedenými v oficiálnych dokladoch od vozidla (technický preukaz, servisná knižka, doklad o nadobudnutí vozidla, a pod.), je potrebné žiadať jednoducho všetko čo s minulosťou vozidla súvisí. Napr. z bločkov, resp. faktúr je možné vyčítať informácie, akými sú napr. poruchovosť, mená poskytovateľov servisných služieb, koľko bolo preinvestované na zabezpečenie súčasného stavu, ... atď., jednoducho či a ako sa majiteľ o vozidlo staral. Samozrejme aj tu sa dá podvádzať, preto odporúčame čo najviac údajov si overiť u príslušných orgánov a firiem.
Fyzická kontrola pravosti dokladov, by mala spočívať najmä v overení údajov uvedených v osvedčení o evidencii vozidla s údajmi priamo na vozidle. Je nutné skontrolovať najmä:
 • Rok výroby - skutočný rok výroby sa dá zistiť z kódov, ktoré sú napr. na sklách, bezpečnostných pásoch, plastových dieloch alebo nádobkách na kvapaliny.
 • VIN číslo - nájdete ho vyrazené v motorovom priestore, na kovovej priečke medzi motorom a kabínou, na podlahe alebo v batožinovom priestore. Z tohto čísla je možné zistiť aj ...
... článok pokračuje,
avšak pre zobrazenie jeho ďalšieho obsahu sa musíte najprv prihlásiť!
Prosím, prihláste sa do svojho užívateľského účtu. Sprístupní sa Vám tak celý obsah tohto portálu!
Zabudli ste heslo?
Chcete sa zaregistrovať?
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP   397
APP   12
PPK   199
PPA   4
OPK   5
© 2009 - 2020 AUTOSKOLAPORTAL.SK