Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Poznáte význam jednotlivých kontroliek?
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Poznáte význam jednotlivých kontroliek?

 16.06.2019 -  Zaujímavosti -  Autoskolaportal.sk©
Dnešné automobily sú prešpikované elektronikou a zložitými systémami zjednodušujúcimi ovládanie a zvyšujúcimi bezpečnosť jazdy. O ich zapnutí, nastavení či poruche je vodič informovaný kontrolkami na palubnej doske. Viete ako vyzerajú a aký je ich význam?

Najprv je potrebné spomenúť, že symboly na kontrolkách nie sú štandartizované a tak sa môžu kontrolky pre tú istú funkciu vo vozidlách od rôznych výrobcov od seba líšiť. To znamená, že je potrebné mať pri sebe vždy manuál k vozidlu alebo si pre daný typ vozidla vyhľadať informácie na internete.
V čom sa výrobcovia automobilov najviac zhodnú je farebné vyhotovenie kontroliek. Okrem jedinej modrej, ktorou je kontrolka signalizujúca rozsvietenie diaľkových svetiel, používajú zelené ako kontrolky informatívne, žlté varovné a červené pre kritické chyby. Pre zvýraznenie niektorých signálov ešte používajú blikanie či zvukovú signalizáciu.
Ako motiváciu zaoberať sa aj touto časťou prevádzky vozidla ponúkame niekoľko málo najzávažnejších signálov, s ktorými sa môžete vo vozidlách stretnúť:
Červené kontrolky - kritický stav
Príklady najnaliehavejšej výstražnej signalizácie na palubnej doske, vysoká pravdepodobnosť vážneho poškodenia vozidla alebo ohrozenia bezpečnosti!
Ručná brzda
Zatiahnutá ručná brzda
Zatiahnutá ručná brzda
Ručnú brzdu je potrebné používať len keď vozidlo stojí!
Ak je ručná brzda zatiahnutá a je zapnuté zapaľovanie, táto výstražná kontrolka sa rozsvieti. Po uvoľnení ručnej brzdy kontrolka zhasne.
Ak kontrolka svieti počas jazdy, skontrolujte, či je páka ručnej parkovacej brzdy úplne uvoľnená. Ak nie je úplne uvoľnená, dôjde k prehriatiu a poškodeniu zadných bŕzd.
Brzdový systém
Nedostatok brzdovej kvapaliny alebo porucha brzdového systému
Nedostatok brzdovej kvapaliny alebo porucha brzdového systému
Ak sa počas jazdy rozsvieti táto kontrolka, je potrebné čo najskôr zastaviť a:
  1. skontrolovať hladinu brzdovej kvapaliny. Ak hladina brzdovej kvapaliny v nádržke je pod naznačenou úrovňou danou markerom MIN., je nutné ju doplniť tak, aby hladina bola medzi MIN. a MAX.,

  2. ak si hladina kvapaliny nevyžaduje doplnenie, môže to znamenať poruchu brzdového systému a dôrazne sa odporúča nepokračovať v jazde, pretože brzdový systém nemusí byť účinný.
    POZOR! Ak sa táto výstražná kontrolka rozsvieti súčasne s výstražnou kontrolkou ABS, môže ísť o poruchu v systéme ABS a môže dôjsť k zablokovaniu zadných kolies!
Porucha riadenia
Porucha riadenia
Porucha riadenia
Pri zapnutí zapaľovania sa kontrolka na niekoľko sekúnd rozsvieti, po spustení motora musí zhasnúť.
Ak kontrolka po naštartovaní nezhasne, alebo sa rozsvieti počas jazdy, ide o poruchu riadenia, ktorá môže ohroziť bezpečnosť vodiča a spolujazdcov. Dôrazne sa odporúča nepokračovať v jazde!
V niektorých typoch vozidiel sa táto kontrolka môže rozsvietiť aj na žlto. Vtedy signalizuje poruchu posiľňovača riadenia. Posilňovač riadenia pomáha vodičovi pri otáčaní volantom. Pri jeho poruche ostáva riadenie stále funkčné, aj keď je potrebné pri otáčaní volantom vynaložiť viac sily. Nejde o problém s bezpečnosťou a preto sa v jazde môže pokračovať.
... článok pokračuje,
avšak pre zobrazenie jeho ďalšieho obsahu sa musíte najprv prihlásiť!
Prosím, prihláste sa do svojho užívateľského účtu. Sprístupní sa Vám tak celý obsah tohto portálu!
Zabudli ste heslo?
Chcete sa zaregistrovať?
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP   395
APP   13
PPK   199
PPA   4
OPK   5
© 2009 - 2020 AUTOSKOLAPORTAL.SK