Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Pre vodičov s čerstvým vodičákom sa chystajú sprísnenia postihov za priestupky
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Pre vodičov s čerstvým vodičákom sa chystajú sprísnenia postihov za priestupky

 25.06.2019 -  Legislatíva -  Autoskolaportal.sk©
Každú piatu dopravnú nehodu spôsobili vodiči, ktorí sú držiteľmi vodičského oprávnenia menej ako 2 roky. Aj preto Vláda SR vo svojom návrhu novely zákona o cestnej premávke pripravuje pre túto skupinu vodičov opätovné zavedenie skúšobnej doby.

Podľa štatistík uverejnených MV SR, z celkového počtu evidovaných vodičov tvoria vodiči vo veku 17 až 24 rokov 8 %, za posledných päť rokov však v priemere zavinili ročne smrť 19 % osôb z celkového počtu usmrtených osôb a za rovnaké obdobie zavinili ročne v priemere 21 % dopravných nehôd, pri ktorých bol vodič pod vplyvom alkoholu. Vodičov s vodičskou praxou do dvoch rokov je 5 % z celkového počtu vodičov, spôsobili však až 17 % dopravných nehôd, zavinili smrť 19 % osôb pri dopravných nehodách a tvoria 19 % z vodičov, ktorí spôsobili dopravnú nehodu, pod vplyvom alkoholu.
Najčastejšími prehreškami, ktorých sa držitelia nových vodičákov a zvlášť mladý vodiči dopúšťajú, sú používanie mobilov, nedanie prednosti v jazde, jazda pod vplyvom alkoholu, agresivita za volantom, neprispôsobenie rýchlosti a spôsobu jazdy vzhľadom na poveternostné podmienky, stav a povahu vozovky a prekročenie maximálne dovolenej rýchlosti.
Zdá sa, že za nebezpečné správanie mladých vodičov môže ich psychická nezrelosť, predvádzanie sa pred rovesníkmi, nedostatok skúseností a s tým súvisiaca slabá predvídavosť a zlý odhad, neochota podriaďovať sa vyššej autorite a teda aj predpisom a v neposlednej miere chýbajúce povedomie o možných následkoch nehôd.
... článok pokračuje,
avšak pre zobrazenie jeho ďalšieho obsahu sa musíte najprv prihlásiť!
Prosím, prihláste sa do svojho užívateľského účtu. Sprístupní sa Vám tak celý obsah tohto portálu!
Zabudli ste heslo?
Chcete sa zaregistrovať?
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP   395
APP   13
PPK   199
PPA   4
OPK   5
© 2009 - 2020 AUTOSKOLAPORTAL.SK