Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Autom na dovolenku: Nehoda v zahraničí
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Autom na dovolenku: Nehoda v zahraničí

 24.07.2019 -  Rady -  Autoskolaportal.sk©
Škodová udalosť či dopravná nehoda nie je pre vodiča nikdy príjemným zážitkom. Ešte stresujúcejšie pocity so sebou prináša vtedy, ak takáto nepríjemnosť nastane v zahraničí. Je preto potrebné vopred sa na to dobre pripraviť a ak sa už tak stane, nepodliehať panike a konať uvážene.

Príprava pred odchodom
V rámci prípravy na dovolenku vlastným autom je potrebné zabezpečiť jeho kvalitný technický stav a taktiež aj zaobstarať si dôležité informácie. Tie by sa mali týkať nielen cieľovej krajiny, ale aj krajín cez ktoré povedie trasa. Minimálne je potrebné poznať:
  • dôležité telefónne čísla - nášho najbližšieho zastupiteľstva, záchranných a zásahových zložiek, asistenčných služieb, odťahových služieb, a pod.
  • zvyklosti a najmä odlišnosti súvisiace s cestnou premávkou - rýchlostné limity, tolerancie alkoholu v krvi, lokálne označenia palív, zvláštne nariadenia nad rámec povinností v SR, emisné zóny, sankcie, uzávierky, rozsah povinnej výbavy vozidla a pod.,
  • výšku poplatkov za používanie diaľníc, ceny pohonných hmôt a iné poplatky súvisiace s používaním vozidla, spôsob platby,
  • podmienky prepravy zvierat, ak je to relevantné, a pod
Pred cestou na dovolenku vlastným vozidlom je potrebné vybaviť a vziať si so sebou nasledujúce doklady a dokumenty:
  • platný cestovný doklad (podľa tranzitných krajín a konečnej destinácie občiansky preukaz alebo pas) s požadovanou platnosťou, prípadne s požadovanými vízami,
  • vlastný cestovný doklad pre deti, ak s nimi necestuje ani jeden zákonný zástupca, potom je potrebný notárom overený súhlas s ich vycestovaním do danej krajiny od rodičov, najlepšie od oboch a vo vhodnom jazyku,
  • vodičský preukaz a doklady od vozidla - technický preukaz, bielu kartu, zelenú kartu, do niektorých krajín je potrebná aj priamo platná zmluva o PZP a Hlásenie o škodovej udalosti, najlepšie aj v príslušných jazykových mutáciách. Ak nie ste majiteľom vozidla, je dobré so sebou mať aj notárom overený súhlas majiteľa s jeho používaním v danej krajine vo vhodnom jazyku. V prípade uzatvoreného havarijného poistenia je potrebné zobrať si so sebou kontaktné údaje na asistenčnú službu v príslušnej krajine,
  • európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Na základe EPZP má poistenec nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, EHP a Švajčiarsku. Použiť ho je možné aj načerpanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku a Macedónsku. EPZP je určený pre dočasné pobyty (napr. dovolenka, štúdium a iné).
  • v prípade rôznych komerčných pripoistení, aspoň kópie dokumentov či potvrdení, spolu s kontaktnými údajmi poisťujúcich subjektov.
  • pet pas, očkovací preukaz, resp iné predpísané doklady v prípade cesty so psom, mačkou, fretkou, alebo iným domácim miláčikom.
Poznámka:
Väčšina poisťovní ponúka možnosť havarijného poistenia aj na kratšie obdobie, ako je jeden rok, napríklad na mesiac či tri mesiace. V prípade, že auto nie je kryté havarijným poistením, odporúčame takúto poistku na čas dovolenky uzavrieť. Veľmi sa tým úľahčí krytie škôd v prípade nehody, ktorú spôsobí vodič sám, ale aj takej, ktorá vznikne bez jeho zavinenia, teda spôsobenú napr. iným účastníkom cestnej premávky, vandalmi alebo zvieratami.
Po nehode
... článok pokračuje,
avšak pre zobrazenie jeho ďalšieho obsahu sa musíte najprv prihlásiť!
Prosím, prihláste sa do svojho užívateľského účtu. Sprístupní sa Vám tak celý obsah tohto portálu!
Zabudli ste heslo?
Chcete sa zaregistrovať?
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP   397
APP   12
PPK   199
PPA   4
OPK   5
© 2009 - 2020 AUTOSKOLAPORTAL.SK