Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Autom na dovolenku: Cestovanie s dieťaťom
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Autom na dovolenku: Cestovanie s dieťaťom

 15.07.2019 -  Rady -  Autoskolaportal.sk©
Cestovanie s dieťaťom so sebou prináša špecifiká, na ktoré je potrebné vopred myslieť a dôkladne sa na nich pripraviť. Je veľmi dôležité predvídať a vedieť ako minimalizovať nepríjemné situácie tak, aby pre dieťa aj celú osádku bola cesta za oddychom čo najmenej stresujúca.

Už pri plánovaní cesty je nutné klásť hlavný dôraz na všetky potreby dieťaťa, preto je vysoko nezodpovedné nechať celú prípravu na poslednú chvíľu. Zabezpečenie niektorých náležitostí si totiž vyžaduje svoj čas a preto neskorý začiatok prípravy by mohol mať až fatálne následky na priebeh samotnej dovolenky.
Povinnosti vyplývajúce z legislatívy
Pred vycestovaním do zahraničia s deťmi je potrebné im vybaviť a následne aj vziať so sebou nasledujúce doklady a dokumenty:
  • vlastný cestovný doklad pre deti, ak s nimi necestuje ani jeden zákonný zástupca, potom je potrebný notárom overený súhlas s ich vycestovaním do danej krajiny od rodičov, najlepšie od oboch a vo vhodnom jazyku.

  • európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Na základe EPZP má poistenec nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, EHP a Švajčiarsku. Použiť ho je možné aj načerpanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku a Macedónsku. EPZP je určený pre dočasné pobyty (napr. dovolenka, štúdium a iné).

  • v prípade rôznych komerčných pripoistení, aspoň kópie dokumentov či potvrdení, spolu s kontaktnými údajmi poisťujúcich subjektov.
Pri preprave detí nižších ako 150 centimetrov je povinnosťou mať vozidlo vybavené autosedačkou či podsedákom. Používanie detských autosedačiek či podsedákov upravuje nariadenie vlády SR č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií.
V niektorých krajinách sú v rámci povinnej výbavy vozidla povinné reflexné vesty pre každého cestujúceho. Preto je vhodné vopred si zadovážiť vestu v odpovedajúcej veľkosti aj pre svoje dieťa.
Ďalšie náležitosti nutné pre cestovanie s dieťaťom
Začiatok cesty je vhodné naplánovať tak, aby sa nenarušil obvyklý bioritmus dieťaťa. Vo väčšine prípadov je výhodou vyštartovať na noc. V takom prípade v aute nie je tak horúco a dieťa väčšinu cesty prespí, čo je pre neho aj pre vodiča vítaným uľahčením cestovania. Ak z predchádzajúcich ciest existuje skúsenosť, že dieťa je z vonkajších podnetov tak rozrušené, že nedokáže zaspať, potom je výhodnejšie cestovať cez deň. Vtedy môže sledovať krajinu a zabávať sa knižkou, hračkami alebo hrami.
S ohľadom na deti je potrebné starostlivo naplánovať najmä na prestávky. Tie by mali byť maximálne každé dve hodiny. Na pauzy je potrebné starostlivo vyberať miesta, kde sa deti môžu vybehať, občerstviť, loziť na preliezkach či pohrať sa s loptou.
Deťom na cestu pripravte ľahké jedlá a menšie porcie. Na pitie vyberte nesladené a nesýtené nápoje, ktoré skôr zaženú smäd.
Prirodzenosťou pre deti je ich hravosť a neposednosť...
... článok pokračuje,
avšak pre zobrazenie jeho ďalšieho obsahu sa musíte najprv prihlásiť!
Prosím, prihláste sa do svojho užívateľského účtu. Sprístupní sa Vám tak celý obsah tohto portálu!
Zabudli ste heslo?
Chcete sa zaregistrovať?
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP   418
APP   13
PPK   199
PPA   4
OPK   5
© 2009 - 2020 AUTOSKOLAPORTAL.SK