Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Autom na dovolenku: Uviazli ste v kolóne?
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Autom na dovolenku: Uviazli ste v kolóne?

 16.07.2019 -  Rady -  Autoskolaportal.sk©
So zápchami a kolónami sa pri ceste na letnú dovolenku stretne asi každý. Vodič, ktorý sa v takej dopravnej situácii ocitne, by mal v prvom rade zachovať pokoj a správať sa tak, aby ju vlastným pričinením ešte viac nezhoršoval.

Už pred začiatkom každej cesty by vodič mal pri plánovaní s takými situáciami počítať a postarať sa nielen o výborný technický stav vozidla, ale aj o pravidelné tankovanie a dostatočné množstvo paliva v každom úseku cesty. Jazdiť na rezervu môže v kolóne spôsobiť veľký problém. Taktiež by mal myslieť aj na to, že cestujúci musia mať vždy k dispozícii dostatočné množstvo tekutín a jedla.
Najčastejšími chybami, ktorými si vodiči v zápche situáciu ešte viac komplikujú, sú nedodržanie bezpečnej vzdialenosti medzi vozidlami, náhle brzdenie, nebezpečné predchádzanie a chaotické prechádzanie z pruhu do pruhu. Niektorí vodiči dokonca svojím neohľaduplným, agresívnym a arogantným správaním takéto kolóny priamo zapríčiňujú. Príkladom je nerešpektovanie tzv. zipsového pravidla či vybrzďovanie.
Je potrebné si uvedomiť, že základom úspešného zvládnutia dopravnej zápchy, je čo najplynulejšia jazda všetkých jej účastníkov. V takej situácii už nezáleží na rýchlosti, najdôležitejšie je, aby každý z vodičov prispel aspoň k akej - takej priepustnosti v danom úseku. Ako sa teda správať v kolóne?
  1. V prvom rade zachovajte chladnú hlavu. Myslíte na to, že aj ostatní môžu mať dôvod sa ponáhľať a dokonca môže byť aj závažnejší, ako je cesta za oddychom. Nestresujte, nebuďte agresívny, nevytrubujte a neukazujte hanlivé gestá. Nikomu a ani sebe tým nepomôžete, naopak vo vypätej situácii môžu vodiči zmätkovať a situáciu ešte viac skomplikovať.

  2. Pri príjazde k dopravnej zápche na diaľnici alebo rýchlostnej ceste sa zaraďte na za posledné auto v svojom jazdnom pruhu a aspoň do času, kým sa za vaše vozidlo nezaradí ďalšie, zapnite výstražné svetlá.

  3. Ak sa vytvorená kolóna hýbe, potom s bezpečným odstupom plynulo kopírujte jej pohyb. Ušetríte tak nielen spojku ale vyhnete sa aj ďalším prípadným problémom. V žiadnom prípade zbesilo neprechádzajte z pruhu do pruhu, podľa toho, ktorý práve ide rýchlejšie.

  4. Ak sa vytvorená kolóna nehýbe, potom ostaňte vo vozidle a trpezlivo čakajte. V žiadnom prípade neopúšťajte vozidlo! Počúvajte dopravný servis, alebo využívajte na získanie najnovších informácií o príčinách vytvorenia zápchy dopravné mobilné aplikácie. Motor vypínajte len vtedy, ak máte informácie o dlhodobom zastavení premávky a poveternostná situácia je taká, že teplota vo vozidle nebude ohrozovať zdravie osádky.

  5. Vždy myslíte aj na ...
... článok pokračuje,
avšak pre zobrazenie jeho ďalšieho obsahu sa musíte najprv prihlásiť!
Prosím, prihláste sa do svojho užívateľského účtu. Sprístupní sa Vám tak celý obsah tohto portálu!
Zabudli ste heslo?
Chcete sa zaregistrovať?
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP   397
APP   12
PPK   199
PPA   4
OPK   5
© 2009 - 2020 AUTOSKOLAPORTAL.SK