Úvod » Študovňa »  Plus » Infozóna ASP » Natankovali ste nesprávne palivo?
 Infozóna ASP 
Informácie, zaujímavosti, oznamy a rady.
Články z oblasti cestnej premávky a dopravy

Natankovali ste nesprávne palivo?

 13.05.2019 -  Rady -  Autoskolaportal.sk©
Už pri chvíľkovej nepozornosti môže ľahko dôjsť k natankovaniu nesprávneho paliva. Aby ste minimalizovali škody po takomto omyle, je potrebné dodržať určitý postup.

K nepríjemnostiam tohto typu dochádza najmä pri častom striedaní služobných vozidiel, pri vlastníctve viacerých automobilov s motormi na rôzne palivá a pri tankovaní v cudzine, ak sú používané lokálne označenia pohonných látok.

Pri tankovaní priamo na čerpacích staniciach sú vodiči benzínových motorových vozidiel takéhoto problému ušetrení, pretože hrdla benzínových nádrží majú menší priemer ako naftové tankovacie pištole, t.j. tankovacia pištoľ zo stojanu s naftou sa do hrdla benzínovej nádrže jednoducho nedá vsunúť. Samozrejme omylu s natankovaním nesprávneho paliva nie sú úplne ušetrení ani vodiči benziňákov, pretože sa tak môže stať pri dolievaní paliva z príručnej bandasky. Vodiči naftových motorových vozidiel sa musia mať na pozore vždy, pretože pištoľ zo stojanu s benzínom sa do hrdla naftovej nádrže vsunie bez problémov.

Čo teda robiť, ak dôjde k natankovaniu chybného paliva vo väčšom množstve?
  1. Pri včasnom zistení je základom neštartovať! Už po pootočení kľúčom v spínacej skrinke sa v niektorých automobiloch zapne elektrické čerpadlo, ktoré natlakuje systém. Tým sa nesprávna pohonná látka dostane do motora, čo následne môže viesť k poruche valcov alebo iných častí.

  2. Pri neskoršom zistení, teda až po naštartovaní vozidla a prípadne aj prejdení nejakého úseku, je potrebné auto okamžite odstaviť a vypnúť motor. K škodám už asi došlo a v takomto prípade sa už ani viac urobiť nedá.
V oboch prípadoch je nutné zavolať asistenčnú alebo odťahovú službu a nechať auto odtiahnúť do servisu, kde sa už o nápravu profesionálne postarajú.

Poznámka:
Ak po natankovaní nesprávneho paliva nedôjde k naštartovaniu vozidla, je možné využiť aj špecializovanú službu niektorých asistenčných spoločností, ktoré priamo na čerpacej stanici dokážu bezpečne odčerpať chybné palivo z nádrže. Táto služba stojí približne 200,-€, no už približne po hodine je môžné pokračovať v ceste.


Čo robiť, ak dôjde k natankovaniu chybného paliva v menšom množstve?

... článok pokračuje,
avšak pre zobrazenie jeho ďalšieho obsahu sa musíte najprv prihlásiť!
Prosím, prihláste sa do svojho užívateľského účtu. Sprístupní sa Vám tak celý obsah tohto portálu!
Zabudli ste heslo?
Chcete sa zaregistrovať?
© Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie akejkoľvek časti obsahu zo zdrojov ASP je bez predchádzajúceho písomného súhlasu ASP porušením autorského zákona!
Témy
Najčítanejšie
Dôležité čísla
Odporúčame
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Cookies • Kontakt
PPP   529/10/1 - 30
APP   17
PPK   200
PPA   5
OPK   5
© 2009 - 2020 AUTOSKOLAPORTAL.SK